top of page
Search

Nejlepší seriálové soundtracky - 1. část

  • redakce SC
  • Mar 15, 2016
  • 4 min read

Často jsou to díla, která divák hned tak neocení a spíš je vnímá jako neškodné pozadí. Jenže jejich důležitost je větší, než se zdá. Ostatně ke kvalitnímu seriálu by vždy měl být adekvátní hudební podklad, nepostradatelný prvek, který spoluvytváří celkovou atmosféru. Někdy ji má na svědomí jeden autor, někdy je zapotřebí daleko více jmen. Vždy se ale jedná o zatraceně těžkou a dlouhou práci, která by rozhodně neměla být přehlížena. Redakce Score Composers pro vás připravila první část výběru těch nejlepších seriálových soundtracků.

Michael Giacchino – Lost

Michal Křížek: Spojení režiséra J. J. Abramse a skladatele Michaela Giacchina je vždy zárukou velkého zážitku. Za šest sezón byla vytvořena samozřejmě pořádná porce muziky, popsat ji v pár řádcích tak není možné. První se ale asi člověku vybaví onen mrazivý klavír a mysteriózní atmosféra, pro tento seriál tak typická. Giacchinovi se bez diskuzí povedlo pečlivě sledovat dějovou linku a vždy ji dodat napínavost, dramatičnost a tajemnost. Ne nadarmo se proto jedná o jeden z nejkomplexnějších a nejpropracovanějších seriálových soundtracků v historii.

Stargate seriály

Jan Moravec: Taky jste dětství strávili u televize, čekali až bude dávat další díl Stargate a vy se konečně dozvíte, jak to s SG–1 dopadne? To byly časy ... Při poslechu dnes cítím opravdu silnou nostalgii na ty doby. Hudba je pořád skvělá, zvláště když si konečně dneska uvědomím tu její sílu. Soundtrack je dělaný „starým“ stylem (není divu), protože za ním stojí Joel Goldsmith, syn velkého Jerryho Goldsmitha. Hlavní znělku má však na svědomí David Arnold.

Michal Křížek: Kultovní sci-fi nesmí postrádat kvalitní soundtrack. Cestu načal už David Arnold v celovečerním filmu, pokračovatelů se však našlo v následujících letech hned několik. I proto jsme si dovolili jednotlivé seriály spojit do jednoho celku. U každého totiž byla vždy výrazná snaha i o efektní hudební doprovod. Za něj vděčíme Joelu Goldsmithovi, Richardu Brandovi, Kevinu Kinerovi, Nealu Acreeovi a Peteru Breinsteinovi, kteří se zasloužili jak o nespočet hudebních motivů, tak i o to, že si dílo vždy zachovalo svoji tvář a zůstalo naprosto identické.

Blake Neely – Arrow, The Flash, Legends of Tomorrow

Michal Křížek: Blake Neely má to štěstí, že může v současné době spolupracovat na trojlístku komiksových seriálů z dílny DC, které mají společný děj, tudíž i hudba se často doplňuje a různě kombinuje. Zatímco v příběhu Olivera Queena alias Arrowa je z velké části akční a napínavá, ve Flashovi je rychlá a dynamická a v Legends of Tomorrow tajemná a velkolepá. Kromě toho se ale u všech titulů najde prostor i na intimnější a dojemnější chvíle. Nejvíc fascinující jsou ale stejně ty chvíle, kdy se hudební témata díky propletenému příběhu propojují.

Hans Zimmer, Lorne Balfe – The Bible

Michal Křížek: Vždycky jsem tvrdil, že Zimmerovi duchovní tématika sluší a vždy, když s ní pracuje, jedná se o prvotřídní zážitek. Důkazem toho jsou jak filmy Šifra mistra Leonarda a Andělé a Démoni, tak seriál Bible, který sleduje známé biblické příběhy. Hudba je tak logicky na mnoha místech monumentální, sborová a velkolepá, dokáže ale také zaútočit na posluchačovo emoce. Kromě Hanse Zimmera na tom má svůj podíl i kolega Lorne Balfe. Rukopis obou autorů je cítit, zvláště pokud znáte jejich předešlou tvorbu. Jejich spojení je ale zárukou, že se soundtrack ani na malou chvíli nestane předvídatelným.

David Arnold a Michael Price – Sherlock

Jan Moravec: Neexistuje seriál, který by mi víc přirostl k srdci za tak krátkou dobu. Sherlock má skvělé herecké obsazení, geniální scénář a tu nejlepší příběhovou linku, jakou kdo vymyslel za posledních deset let. Když jsem se zaměřil na jeho hudbu, nestačil jsem se divit, jak moc je atmosférická, tajemná a jak dokáže v důležitých okamžicích napnout člověka k prasknutí. Škoda jen třetí série, kdy se autoři rozhodli do hudby výrazně použít elektroniku a dubstepové prvky.

Ramin Djawadi – Game of Thrones

Jan Moravec: Popravdě si už ani nedokážu představit Hru o trůny s jinačím hudebním doprovodem než s tím, co složil právě tento mistr svého oboru. Nezáleží na tom, jestli jste neviděli ani jeden díl seriálu, hlavní motiv budete znát, protože se řadí mezi nejznámější seriálové znělky vůbec. Djawadi skvěle pracuje s dějem seriálu tak, aby vás při hudbě mrazilo v zádech ještě opravdu dlouho. Takovou „Rudou svatbu“ bez charakteristického "Rains of Castamere" si nedokážu představit. Doufám že Ramin předvede podobnou představivost i v šesté sezóně GoT, která přijde do televize už v dubnu.

Abel Korzeniovski - Penny Dreadful

Tomáš Marton: Penny Dreadfull je zvláštní seriál. Mísí se v něm Viktoriánský horor s romantikou a dramatem. A takový je i soundtrack k němu. Nebývá zvykem, aby seriál byl i takhle hudebně propracován, ale Penny Dreadful v tomto ohledu patří mezi nejlepší. Hudba k němu je velmi intimní a romantická, jindy zase koresponduje s temnou náplní seriálu a buduje napětí a temnou atmosféru. Cítíte z ní smutek, tajemno i citové vzplanutí. Korzienovski je schopen využít velkého orchestru a malovat krásné velké melodie, stejně jako mu stačí pracovat jen s klavírem a hudebním minimalismem. Soundtrack není nikterak divoký, ale v celku nakonec překvapí i pestrostí. Romantika, drama, melancholie. Tohle všechno uslyšíte v Penny Dreadful. Vynikající seriál a krásný soundtrack.

Pokračování příště ...

 
 
 

Comments


 SCORE COMPOSERS

 

Nehrajeme si na odborníky, jsme jen fanoušci filmové hudby, kterou chceme šířit dále.

 

Score Composers je web nejen o filmové hudbě, ale i o všem, co souvistí s prací hudebního skladatele.

 

Milujete taky Hanse Zimmera, Johna Williamse nebo Dannyho Elfmana? Jestli ano, tak jste tu správně!

 Jsme i na facebooku: 
  • Facebook B&W
Poslední články:

© 2023 by The Artifact. Proudly created with Wix.com

  • Facebook B&W
  • Twitter B&W
  • Instagram B&W
bottom of page