top of page
Search

Batman v. Superman: Hudební battle (První část)

  • Michal Křížek
  • Apr 13, 2016
  • 3 min read

Jsou známí po celém světě. Milují je děti i dospělí. Přesto se od sebe značně liší. Původem, vzhledem, schopnostmi i povahou. Ne náhodou se proto několikrát stali terčem mnoha diskuzí. Kdo je vlastně lepší? Syn Kryptonu nebo netopýr z Gothamu? Buďme upřímní, stejně jako v novém Snyderovo filmu i tady nám nejde o to, kdo nakonec vyhraje („Who Will Win?“). Všichni stejně víme, že nakonec své síly spojí. Dejme ale teď stranou veškeré naše preference a pojďme se na oba hrdiny podívat trochu jinýma očima. Očima hudebního skladatele. A začneme tak, jak to šlo po sobě. Jako první je na řadě muž z oceli.

SUPERMAN

Nejslavnější komiksová hvězda byla už od svého prvního uvedení v rádiovém vysílání spjata s důležitým hudebním doprovodem. Tenkrát si však asi nikdo nedokázal představit, kam až se svoji kvalitou a významem posune. Na samotném počátku měla totiž hudební tvorba značně komický a odlehčený nádech. Postupem času ale tématika zvážnila a tím i celková umělecká náročnost. Zde je výběr těch nejdůležitějších autorů, kteří čelili velké výzvě – skládat hudbu k Supermanovi. Zarytí fajnšmekři jistě odpustí, že jsme zcela ignorovali animáče. Ty si totiž necháváme ještě v záloze.

Leon Klatzkin – Adventures of Superman

„It´s a bird, it´s a plane, it´s Superman.“ Který nerd by neznal proslule známý hlas, jenž otevírá legendární „Dobrodružství Supermana“, tolik populární miniseriál z padesátých let. Už zde bylo jasně ukázáno, že intro společně s outrem doslova vybízí k nějakému výraznému hudebnímu podkladu, většinou tvořeného jednoduchou a snadně zapamatovatelnou melodií.

Charles Strouse - It's a Bird, It's a Plane, It's Superman

V 60. letech se tvůrci rozhodli využit popularity muzikálových představení a představili Supermana v plnohodnotném divadelním představení, které má dokonce tradici až do dnešních dnů. Charles Strouse zvládl těžký úkol obstojně a stvořil dílo, které, byť stojí na hraně parodie, umí se rovnat i s daleko slavnějšími tituly.

John Williams - Superman

Asi nejznámější soundtrack k nejmocnějšímu hrdinovi na světě. V té době byste nenašli v Americe člověka, kdo by neslyšel a nepoznal úvodní melodii, kterou měl na svědomí John Williams. Velký význam má ale i skladba „Can You Read My Mind“ (známá taky jako „Love Theme“), motivy k planetě Krypton a městu Smallville či hudba stvořená k padouchovi Lexu Luthorovi. Dílo tak jedinečné, že i dnes je na něj nahlíženo jako na jedno z nejzásadnějších ve filmové historii. Další díly, na kterých už John nespolupracoval, tak logicky nesou jeho odkaz dál.

Ken Thorne, Alexander Courage, John Ottman – Superman 2 & 3 & 4, Superman Returns

Tito pánové to neměli ani trochu jednoduché. Jednička totiž navždy zůstala naprosto ikonickou pro další roky. Hudebně se tak logicky navazovalo na Williamse. Ken Thorne svých nápadů pro druhý a třetí díl použil jen minimum, stejně na tom pak byl i Alexander Couage u čtyřky. John Ottman u pokračování Superman se vrací byl ze všech asi nejodvážnější, ze stínu svého staršího kolegy se ale vymanit nedokázal. Důležité ale dodat, že se o to nikdo z uvedených pánů ani nesnažil.

Jay Gruska - Louis & Clark: The New Adventures of Superma

Populární seriál z 90. let si vzal na starosti Jay Gruska, zeťák velkého Johna Williamse. Ikonickou se tradičně stala úvodní melodie. Ta je tradičně majestátní, krátká a úderná a svým zaměřením i dost podobná tvorbě Johna Williamse. Hudba má ale dost svých vlastních nápadů, není tedy divu, že Jay Gruska se díky ní dočkal hned několik zajímavých ocenění.

Mark Snow & Louis Febre - Smallville

Soundtrack k seriálu Smallville bychom mohli rozdělit na dvě části. Ta první je tvořena písničkami z oblasti populární hudby, ta druhá už má tradičně filmovou podobu. Tu si vzal na starosti ostřílený Američan Mark Snow, od sedmé sezóny pak žezlo převzal mexický skladatel Louise Febre. Hudba bezpochyby splnila svůj účel, efektivně doprovázela všechny důležité momenty a šikovně se dokázala přizpůsobit dané náladě. Rozhodně ne typický soundtrack k Supermanovi.

Hans Zimmer – Man of Steel

Jestli se někdo dokáže vyrovnat velkému Willamsovi, musí to být Hans Zimmer. Tak nějak museli přemýšlet i samotní tvůrci před vznikem filmu Man of Steel. Sám Hans se dlouho a vehementně bránil, že do téhle tématiky nechce zasahovat. Po dobrém mu bylo ale vysvětleno, že tentokrát se jedná o nový příběh, novou kapitolu. Německý velikán nakonec na nabídku kývl a stvořil velmi výrazné dílo, které je plné zběsilých rytmů a epických momentů, zcela odlišné od Williamsovo tradičnějšího pojetí.

Pokračování příště ... Slovo dostane Batman!


 
 
 

Comments


 SCORE COMPOSERS

 

Nehrajeme si na odborníky, jsme jen fanoušci filmové hudby, kterou chceme šířit dále.

 

Score Composers je web nejen o filmové hudbě, ale i o všem, co souvistí s prací hudebního skladatele.

 

Milujete taky Hanse Zimmera, Johna Williamse nebo Dannyho Elfmana? Jestli ano, tak jste tu správně!

 Jsme i na facebooku: 
  • Facebook B&W
Poslední články:

© 2023 by The Artifact. Proudly created with Wix.com

  • Facebook B&W
  • Twitter B&W
  • Instagram B&W
bottom of page